Beton dekoracyjny na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zepsuła się za prędko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale również najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych oraz jednocześnie niekosztownych surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie kształtu znacznie usprawnia ułożenie kostki według ukształtowania terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela z uwagi na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz rosną, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w prawidłowy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by pełnił swoją rolę przez długi czas. Powinno się unikać tworzenia dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy zalać piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że ciężko czyścić taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się uzyskać wyjątkowo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Komentarze są wyłączone.