enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Kupno domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami sprawdzamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający 65 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy posiadają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest kluczowe. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne pieniądze i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zweryfikowania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.