Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia stomatologiczna
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. To nie tylko sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodać również przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.