Natryskowe ocieplanie domu pianką poliuretanową

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie domu pianką poliuretanową

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, nie tylko ze względu na świetne cechy termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, według której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz układać, czym ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka używana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się również umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka łatwo się układa oraz szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Bardzo kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać niewielką odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.