Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo rzemieślniczy – maszyny do produkcji
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia ułożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei szeroka dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do swoich możliwości finansowych ze względu na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Kluczową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz rosną, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany we właściwy sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały oraz żeby pełnił swoją rolę przez długi czas. Powinno się unikać zostawiania dużych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy form lub stempli. Taką metodą możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu da się dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i odporność na ścieranie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.