Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, z uwagi na bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, według której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest z reguły do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się też w ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem powierzchnia były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą metodą zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest bardzo sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego też tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, przez co potrzebna będzie specjalna ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa i szybko zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy uznać niewielką wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Komentarze są wyłączone.