Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR

Kubek termiczny idealny
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się używane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród surowców używanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową zaletą, według której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji należy skracać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Porządnie nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz parametrami, dlatego pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie sprawdzi się też do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, właściwie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR tłumaczy inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Ponadto kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać niewielką wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Komentarze są wyłączone.