Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020
Sklep internetowy zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się głównie wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wchodzi w zakresie 88-120mm, a ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest również pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, zwykle spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i dość niską cenę. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są z reguły kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich główną zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niewielka strata ciepła jest widoczną zaletą w zestawieniu do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie budynku albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien będzie większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, zyski płynące z porządnej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane okna pasywne bardzo efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować fachowca, który wykona pracę rzetelnie. Niewłaściwy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.