Okna pasywne w budownictwie

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspiera minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości i całkiem niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są zazwyczaj wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zwykle skupiamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niska strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku domu. Małe straty ciepła zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z założeniem okien pasywnych będzie większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, zyski płynące z wysokiej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione pasywne okna dość wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety płynące z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Trzeba ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ czystego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym celu przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż solidnie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.