Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne w Google
1 sierpnia, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
8 grudnia, 2017
Kupujesz dom - sprawdź, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę, która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój czar i urokliwe wnętrze. , że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. Koniecznie należy sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Dom a stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Chcesz kupić dom? Zajrzyj koniecznie

Komentarze są wyłączone.