Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi
Spisywanie umowy najmu okazjonalnego
15 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
17 kwietnia, 2017

Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się ze żmudnym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz skomplikowanymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten opis pasuje trochę do kadru z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, odręcznie w zasadzie nie tworzy jakichkolwiek formularzy oraz bynajmniej nie zarabia przeciętnie (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, gdy jest wykonywana zdalnie i w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej zasadniczych zobowiązań włącza się: opracowywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, interpretowanie informacji, wpisywanie informacji do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań przede wszystkim dla wielorakich instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością może razem z nabywaniem doświadczenia wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Z pewnością najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje ruch środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, steruje podwykonawcami oraz dba o postęp swojego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością może także utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc prowadzić osobiste biuro rachunkowe i we własnej osobie obsługiwać Interesantów. W tym przypadku aczkolwiek pożądana jest licencja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć zdobytą wiedzę w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po zakończeniu konkretnych studiów). Ażeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości nie jest takie bezproblemowe. Należy bezwzględnie znać specjalistyczne paragrafy, wraz z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać zatem ogromną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W owym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na poszczególnych uczelniach mogą się troszkę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, ale o odpowiednią wiedzę. A tej w ogóle nie możemy otrzymać na pozostałych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana pozyskać certyfikat księgowego, jeśli pragnie, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności nabytych, powinna posiadać także kompetencje „naturalne”, przykładowo staranność i solidność w spełnianiu jakichkolwiek powinności. Mały mankament w rachunkach potrafi mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których mamy do czynienia z olbrzymim ruchem funduszy), ale także mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Klientowi usługi z działu sporządzania księgi zysków i odpływów (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia deklaracji podatkowych, jak również przygotowywania podsumowań, m. in. dla ZUS. Dobrze jest pamiętać, że zobowiązaniem osoby działającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz udoskonalanie zdolności. Innymi słowy, ukończenie studiów jest w takim razie podstawą do wykonywania rzeczonego zawodu, natomiast doświadczenie tym, czym powinniśmy zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio niezwykle rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takim przypadku Interesanci w sumie nie muszą wyruszać z domu albo firmy, ażeby ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w ustalonym miejscu oraz pobiera wszelkie materiały na potrzeby wyliczeń. Czasem może też pobyć w firmie, której pomaga oraz tam błyskawicznie dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej specjalizacji oraz nie planują aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie biura rachunkowego wiąże się jednak z kilkoma postulatami, m.in. wysokimi kosztami środków finansowych. Koszt utworzenia indywidualnego biura księgowego zależy zwykle od rejonu, w którym miałoby ono działać. W centrum metropolii wynajęcie lokum będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, iż dużą liczbę papierów można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie, gdy zaledwie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Do uruchomienia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie własnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy sugerować Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach pozostałych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, położeniem biura i charakterem obsługi. Opracowywanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie dokonuje się podziału na liczbę dokumentów.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.