Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki na dowód
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z wytężonym zapisywaniem dużych ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi wyliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Naturalnie powyższy opis pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji realnej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, ręcznie w sumie nie konstruuje jakichkolwiek rachunków i nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wówczas, gdy jest wykonywana zdalnie i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej głównych zobowiązań włącza się: wykonywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie informacji, wpisywanie informacji do systemu księgowego, zliczanie należności dla rozmaitych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję wraz z nabywaniem kompetencji zabiegać o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najatrakcyjniejszą pracą jest posada głównej księgowej, która troszczy się o obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje asystentami i ma pod opieką postęp swojego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić osobiste biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Klientów. Tu jednak potrzebna jest licencja Ministra Finansów – należy poświadczyć doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (od razu po zakończeniu odpowiednich studiów). Aby otrzymać pracę jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w zasadzie nie jest takie banalne. Należy koniecznie znać określone regulaminy, równocześnie z takimi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc ogromną wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za obrót kapitału firmy. W przedstawionym przypadku nieuniknione jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach mogą się nieco od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, ale o konieczną wiedzę. Zaś tej w sumie nie ma możliwości otrzymać na innych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeśli pragnie, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna mieć ponadto kompetencje „wrodzone”, przykładowo pilność i solidność w realizowaniu wszelkich obowiązków. Jeden błąd w rachunkach potrafi mieć zgubne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których mamy do czynienia z ogromnym obiegiem pieniędzy), ale także mniejsze oraz osoby prywatne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Interesantowi usługi z zakresu wykonywania księgi wpływów i wydatków (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, tworzenia pitów, a także wykonywania zestawień, przykładowo dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, że zobowiązaniem osoby działającej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i doskonalenie predyspozycji. Generalnie, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest dopiero koniecznym warunkiem do wykonywania takiego zawodu, natomiast doświadczenie tym, czym mamy szansę zjednać wielu Klientów.

W ostatnim czasie nadzwyczaj popularna stała się „księgowość online” albo pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Klienci nie muszą opuszczać budynku czy placówki, by ich rzeczy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i odbiera wszelakie formularze na potrzeby rozliczeń. Niekiedy może też zostać w firmie, dla której pracuje i tam od razu uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest wspaniałym wyjściem dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w branży i stąd nie pragną obecnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednakże z paroma wymogami, przykładowo sporymi kosztami budżetowymi. Koszt założenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy zwłaszcza od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W centrum miasta wydzierżawienie lokalu biurowego będzie o wiele kosztowniejsze niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część papierów można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest rzeczywiście świetnym pomysłem, w szczególności, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z własną firmą. Do założenia firmy księgowej niezbędne są: zarejestrowanie swej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można rzucać Interesantom przypadkowym stawek, przykładowo takich, które wypatrzymy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: rangą firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i profilem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na ilość formularzy.

Jeśli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w link tu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.