Optymalizacja witryn WWW na WordPress

Sklep internetowy zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość online
21 września, 2020

Optymalizacja witryn WWW na WordPress

WordPress daje wiele opcji pod względem tworzenia witryn WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają strony, które można łatwo rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja strony internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić różne wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem szczególnie korzystnym do optymalizacji witryn WWW jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. To narzędzie w głównej mierze analizuje czas, jakiego potrzebuje przeglądarka, aby w zupełności wyświetlić stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak mała ocena punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co przydatne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza analiza danych, które oddziałują na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują naprawy. Dla przykładu należy zmniejszać rozmiary obrazów, eliminować zasoby blokujące renderowanie, usuwać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn internetowych na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, umieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Działa w sposób zbliżony do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej rozszerzone, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność strony. Określa stronę z uwagi na jej działanie. Określa m.in. czas ładowania strony, odnajduje nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do poprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze istotne jest dostosowanie do użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, przystępność języka oraz odpowiednia struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia opcje strony WWW z myślą o użytkownikach. Dla przykładu sprawdza możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak odpowiednie rozmiary wyświetlanych obrazów lub właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę także pod kierunkiem SEO. Sprawdza między innymi obecność opisów meta czy atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) ma za zadanie sprawdzać, czy strona posiada funkcję aplikacji offline i czy poprawnie działa w wersji mobilnej. Tak szczegółowy audyt wskazuje wszystkie niedoskonałości, które należy naprawić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej ocenie podlega czas ładowania strony oraz metoda pokazania jej na telefonach. Test My Site produkuje ścisły raport wskazujący elementy, które należy naprawić. Dla przykładu ocenia zasoby blokujące renderowanie, efektywność JavaScript, a także podpowiada usunięcie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site wskazuje również ulepszenia, które pomogą dopasować witrynę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie czy płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi zwracających uwagę na najważniejsze usprawnienia korzytnie wpływające na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki do optymalizacji witryn internetowych na WordPressie

Oprócz narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie można zastosować również stworzone w tym kierunku wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, które zawierają wiele istotnych dodatków, poprawiających strony WWW. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów CSS oraz HTML. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są nieużywane znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja obrazów i czcionek. Co więcej wtyczka Autoptimize przenosi skrypty do stopki, a to minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, która analizuje strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. fraz kluczowych, atrybutów alt, meta opisów czy parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest zmiana tych poszczególnych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje odpowiednio zrealizowane elementy oraz te, które należy zmienić w treści, aby uzyskać jak najwyższe rezultaty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania strony. Za sprawą generowanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wczytuje się ona znacznie szybciej. Kieruje tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej czyszczeniem oraz na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. Tą metodą przeglądarka zapisuje pliki statyczne w czasie pierwszego wejścia na stronę, a przy kolejnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Komentarze są wyłączone.