Radiologia stomatologiczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen zębów w gabinecie dentystycznym

RTG w gabinecie dentystycznym służy przede wszystkim właściwej diagnozie przypadku. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia RTG, by mogli uzyskać potrzebne dane na temat umiejscowienia oraz zdrowia zębów w szczęce. Zwykle pozwala to na przybliżenie problemów, które nie są widoczne, podczas zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to nic innego jak rentgen zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo pokazuje pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Natomiast rentgen zębów zewnątrzustne uwidacznia pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla różnych specjalizacji w stomatologii. Najczęściej, specjalistycznego użycia radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne włączają się też jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego rozpoznania ułożenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak rozległą przerwę wynikającą z utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku albo doznał urazu szczęki lub zębów, dentysta również kieruje go na przeprowadzenie badań radiologicznych. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest przydatnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się badania radiologiczne na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na kolejną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia RTG zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta przygotowań. Wolno normalnie zjeść coś, pić oraz przyjąć swoje leki.

Konkretnym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Zatem na RTG u stomatologa wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed badaniem trzeba zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że dentysta, robiący RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o kolejnych etapach zabiegu.

Zdjęcia RTG budzą obawy, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie ma powodów do obaw, dlatego że w trakcie wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać RTG bardzo często, co najwyżej raz na pół roku, z tego względu należy przypomnieć sobie, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć RTG powinny omijać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają być wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Skoro RTG zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto zauważyć plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG miała klisza, która zwykle wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można trzymać w komputerze. To dodatkowa zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie obrazu zdjęcia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest znacznie trwalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.