Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba odpowiednio wybrać dentystę, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy stomatolog dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, z pewnością może być źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeśli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi adresowane dla dzieci. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, grzecznie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Młody pacjent wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo ważna jest też miła rozmowa z dentystą i tłumaczenie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele o kształcie zwierzątek, kolorowanki, puzzle  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko nieistotne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Dobrze urządzony gabinet lekarski sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla młodych pacjentów

Znamy takie osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan zębów dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne a nawet nieco otumanione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien też wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.