Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom do wynajęcia
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Kursy angielskiego toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.