Systemy automatycznego nawadniania ogrodów

Dobry Fryzjer – szukamy dobrego fryzjera
23 stycznia, 2020
Nowoczesne techniki izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Systemy nawadniania ogrodów

Kiedy ważne jest dla nas to, żeby ogród ładnie się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zabierają czas i wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia roślin, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne używanie zwyczajnej konewki pobiera bardzo dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu zminimalizują nasz wkład pracy.

Jeśli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia ustawianie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja większego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje zaangażowania w postaci rozplanowania i montażu całego systemu. Przeważnie system rozprowadzany jest pod ziemią. Konieczne jest zainstalowanie programatora, rur rozlewających wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie posłużą do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy wyróżniamy kilka różnych rodzajów, jakie mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane dlatego że ich kluczową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, a ich bazową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, z uwagi na to, że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie przydadzą się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji i są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą wytwarzaniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, jakie nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system mocno ekonomiczny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl

Komentarze są wyłączone.