Projektowanie ogrodów Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Mapy do celów projektowych
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
16 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy powinien być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do pomysłu klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.