Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Sprawy rozwodowe, karne, finansowe – kiedy jest potrzebna pomoc adwokata?
3 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
7 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci obarczonych kalectwem przymus owy nie ustaje praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, a więc zagwarantować sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, to rzeczywiście rodzice muszą spełniać ten obowiązek. Wyłącznie w przypadku, kiedy fundusze dziecka jest duży i powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się jest centralnym warunkiem przyznawania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie na samym wstępie rzecz rysuje się nam tak, że jedno spośród rodziców przychodzi do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero w następnej kolejności na któregoś z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny występuje od terminu narodzin dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło żyć na własną rękę. Uniezależnienie się nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat i odebraniem dokumentu tożsamości. Tak naprawdę żaden kodeks nie poleca jaka jest granica wieku, bo każdy przypadek musi obowiązkowo być przestudiowany indywidualnie. Punktem odniesienia może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, ponieważ był on pewien, iż skończenie przez córkę 18 lat jest tożsame z zaprzestaniem ich opłacania. W trakcie dyskusji wychodzi na jaw jednak, że dziecko uczy się jeszcze bądź ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie mogło się usamodzielnić na skutek skomplikowanej choroby, m in. fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje parę okoliczności, które wcale nie uwalniają rodziców z obowiązku opłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (albo zamęście) z równoczesną niemożliwością samodzielnego zarabiania na życie. Naturalnie w pierwszej kolejności współmałżonkowie sobie pomagają we wszelakich praktycznych rzeczach, więc jeśli któreś z nich zarabia sporo oraz może partnera utrzymać, wtedy rodzice wcale nie powinni już wspomagać dziecka. W przypadku kiedy jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwstawną – małżonek wcale nie jest w stanie zabezpieczyć bytu obojgu – wtedy rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Czasami rzecz jest jednak tak skomplikowana, że usługa profesjonalnej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty muszą opłacać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, jakie wcale nie potrafi samo finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma inwalidztwo konkretnej grupy czy orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I wcale nie ma tu znaczenia argument zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. kiedy córka nadużywa napojów wysokoprocentowych bądź bierze narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną wadą fizyczną bądź psychiczną są zobowiązani utrzymywać matka i ojciec. Często do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy nie zamierzają chorego dziecka „sponsorować” oraz robią wszystko – naturalnie ironicznie – aby nie wypłacać alimentów oraz pozbyć się „ciężaru”.

Dorosłe dziecko musi odbierać alimenty także wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie pracuje i krótko mówiąc nie może znaleźć pracy. Jeżeli chce uzyskać alimenty od swoich rodziców, musi koniecznie wykazać, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, m in. żyje w biedzie.

Alimenty na pewno zdobędzie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, przykładowo w szkole policealnej czy w szkole wyższej. Właściwie, póki dziecko kontynuuje naukę, rodzice są zobowiązani uiszczać alimenty. Ustanie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – kiedy dziecko, mimo że uczy się – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec wcale nie muszą regulować alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko posiada takie zarobki, iż jest w stanie uregulować łączne koszty życia, przykładowo sfinansować mieszkanie, pożywienie, Internet oraz inne potrzebne do prawidłowego bytowania rzeczy. Wpływem w ogóle nie musi obowiązkowo być w owym przypadku jedynie zatrudnienie na cały etat, ale także renta rodzinna, stypendia pozyskiwane na uczelni lub przychody pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Nieraz w rezultacie sporów z rodzicami dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu oraz nie posiada zasadniczo środków do życia.

Opisywane zobowiązanie mija w niektórych okolicznościach przed uzyskaniem przez dziecko dorosłości, jednakże nadmienione okoliczności są bardzo rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć szkołę i uzyskać zawód, dzięki któremu będzie w stanie zapewnić utrzymanie ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od paru ważnych elementów: usprawiedliwionych oczekiwań dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobne wysiłki rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zafascynował Cię ten materiał, zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej o poradach prawnych i innych usługach oferowanych przez reprezentantów, kliknij w link obok – Adwokat Toruń – a może odnajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.