Czym zajmuje się notariusz?

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – jak nim zostać i nie zwariować?
20 marca, 2017
Pojazdy uprzywilejowane kursy Kursy dla kierowców
Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą
24 marca, 2017

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz to zawód wymagający precyzji i bogatej znajomości prawa. Fundamentalnym zadaniem każdego notariusza jest ochrona czynności prawnych, jak i zapobieganie tworzeniu sporów na tle przeróżnych sytuacji życiowych. Notariusz stoi zatem na czele litery prawa, zabiegając o bezpieczeństwo swoich Klientów.

Notariusz oprócz tak rutynowych zajęć jak spisywanie aktów notarialnych zajmuje się również innymi kwestiami, takimi jak na przykład przechowywanie dokumentów o dużej wartości. Większość z nas prawdopodobnie uważa, że kancelaria notarialna to placówka z wypełnionymi po brzeg regałami i bukowym biurkiem za którego wita nas poważnym tonem niezawodna Pani Notariusz. Teraz taki wizerunek kancelarii notarialnej jest już rzadko spotykany, gdyż co raz większa liczba notariuszy pracuje na komputerach, magazynując wszelkie akta i umowy na przenośnych pamięciach. Faktycznie, notariusze to niezwykle praktyczni urzędnicy, którzy ułatwią Tobie wiele codziennych czynności, jak dla przykładu nabycie mieszkania.

W dalszej części wpisu dowiesz się jakie czynności pełni każdy notariusz i co należy do jego głównych zadań.

Notariusz – zawód, jakich mało

Kiedyś notariusz zwany był regentem. Osoba ta odpowiedzialna była za sprawowanie władzy w imieniu króla w czasie, gdy był on nieobecny. Naturalnie dziś notariusze zajmują się czymś kompletnie innym, jednak część ich obowiązków jest jednoznacznie związana z działalnością państwa. Chociażby rejestrowanie aktów notarialnych dokumentujących nabycie własności wybranej działki.

Co trzeba dokonać, aby stać się notariuszem z krwi i kości. Jest to dosyć zawiły proces, chociaż co rocznie wiele osób otrzymuje nominację na tą pozycję. Każdy kto pragnie zostać notariuszem powinien na starcie ukończyć studia na kierunku prawo. Następnym warunkiem jest ukończenie aplikacji notarialnej, która trwa ponad 3 lata i zakończona jest pisemnym egzaminem z znajomości zawodu notariusza. Po ukończonej praktyce aplikacyjnej, dana osoba zostaje mianowana notariuszem przez Ministra Sprawiedliwości, który wyznacza siedzibę kancelarii.

Notariusze nie są, jak duża liczba osób wskazuje, urzędnikami publicznymi. Korzystają jednak z szeregu uprawnień publicznych, między innymi z specjalnej ochrony zawodowej. Każdy aspekt działania notariusza jest ustalony w ustawie prawo o notariacie. Warto podkreślić, że pensja notariusza jest określona z góry. Określane jest to jako taksa notarialna

W czym może Ci pomóc notariusz?

Jak już wspomnieliśmy praca notariusza jest precyzyjnie uregulowana w dokumencie prawnym prawo o notariacie. Co to oznacza? Notariusz nie może świadczyć innych funkcji, niż te uregulowane w rzeczonej ustawie. Spis zadań notariusza jest zamknięty, dlatego łatwo jest wymienić czym konkretnie zajmują się jednostki wykonujące taki urząd.

Oto wyczerpująca lista czynności notarialnych:

  • konstruowanie aktów notarialnych – akt notarialny to dokument formalny, który może być przygotowany tylko przez notariusza. Akt notarialny jest dokumentem nadzwyczajnym, gdyż dokumentuje oświadczenie woli i jest dowodem na spełnienie pewnych czynności prawnych. Niektóre regulacje zastrzegają formę aktu notarialnego dla legalności pewnych czynności prawnych, takich jak np umowa stwierdzająca własność n nieruchomości.
  • Redagowanie poświadczeń – poświadczenie to jeszcze jedna czynność notarialna realizowana przez notariusza. Bardzo często poświadcza się własnoręczność podpisu na kolejnych wersjach konkretnego aktu.
  • Doręczanie oświadczeń – czynność ta polega na oddaniu drugiej stronie oświadczenia, które może powodować dla niej konsekwencje prawne. To zadanie sprawdza się podczas trwania różnych konfliktów.
  • Redagowanie protokołów – notariusz po przez zredagowanie protokołu uprawomocnia dokonanie pewnej czynności prawnej. Zazwyczaj notariusz jest zatrudniany do napisania protokołu walnego zgromadzenia jednostki prawnej
  • Sporządzanie protestów weksli i czeków – protest weksla jest procedurą, którą wykonuje notariusz zgodnie z prawem wekslowym. Bodźcem do wykonania protestu może być odrzucenie weksla lub rezygnacja z pokrycia należności weksla.
  • Przechowywanie dokumentów – notariusz przechowuje nie tylko papiery prawne, ale także kapitał, papiery wartościowe i inne rzeczy opisane w poszczególnych aktach prawa.
  • Sporządzanie odpisów dokumentów – odpis jest ogólnie powtórzeniem pierwowzoru dokumentu. Notariusz w ten sposób zaświadcza, że reprodukcja materiału jest tożsama z jego oryginałem.
  • Redagowanie aktów prawnych – notariusz na żądanie Klienta jest upoważniony do skonstruowania konkretnego aktu prawnego.

Jak z całą pewnością dostrzegliście profesja notariusza nie jest wcale taka bezproblemowa. To od jego pracy zależy pomyślne dokonanie danej czynności prawnej. Ma na swoich barkach znaczną odpowiedzialność zawodową, gdyż istotą jego działalności jest głównie zapobieganie sporom prawnym.

Oprócz wyżej wymienionych czynności notarialnych, każdy notariusz specjalizuje się w szeregu pozostałych drobniejszych działań wyznaczonych w przepisach odrębnych, na przykład potwierdzaniem oświadczenia o przyjęciu spadku.

Jeśli poszukujesz notariusza, który rzeczowo podchodzi do swojej pracy i cieszy się szacunkiem Klientów, obowiązkowo skontaktuj się z kancelarią notarialną Aleksandry Radzińskiej. Poniżej zdobędziesz najistotniejsze informacje kontaktowe.

Notariusz Aleksandra Radzińska
ul. Szeroka 7, 87-100 Toruń

Komentarze są wyłączone.