Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy
15 kwietnia, 2017
wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Wynajem telebimów na duże imprezy
20 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci krewnego, przykładowo żony bądź brata, na ogół dostajemy spadek. W pewnych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on spadkobierców, bo łączy się ze znacznymi zyskami. Wówczas musimy obowiązkowo zapłacić podatek do urzędu skarbowego, gdyż wskazaną sytuację przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Powinniśmy wspomnieć, iż dziedziczy się nie tylko fundusze oraz mieszkanie, ale także zadłużenia. W przypadku kiedy bliska osoba nie uiści ich podczas swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym naturalnie ustrzec, np. wyrzekając się spadku przyjmując właściwą umowę. Dobrze jest iść do doświadczonego prawnika, który wytłumaczy nam meandry prawa i pokaże, w jaki sposób mamy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Przedmiotem opodatkowania mogą być dla przykładu: dziedziczenie zwykłe, nabywanie spadku zapisanego w testamencie, zachowek (jeśli spadkobierca został odrzucony w testamencie), depozyty finansowe (w tym przypadku zmarły członek rodziny powinien wnieść tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), kapitały inwestycyjne, a także kompletny majątek mieszczący się za granicą (aczkolwiek w tym miejscu w trakcie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi posiadać obywatelstwo RP bądź być polskim podatnikiem).

Powinniśmy spłacić też podatek w takiej sytuacji, jak tylko uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie spadku. Innymi słowy, kiedy sąd zaakceptuje uzyskanie spadku. Jeżeli angażujemy w tej sytuacji adwokata, wówczas on musi obowiązkowo nam wręczyć rozstrzygnięcie sądu. Identycznie jest wtedy, gdy akt notarialny zaświadczający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Jest mnóstwo przypadków, w jakich krótko mówiąc nie musimy płacić podatku od spadku czy darowizny. W przepisach uznaje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się bliska rodzina: mąż, matka i ojciec czy dziadkowie. Do drugiej należą dzieci siostry, zstępni pasierbów lub małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się następni nabywcy spuścizny. Sumy wolne od podatku są oznaczane zgodnie z kategorią, do jakiej został zakwalifikowany spadkobierca. Dla pierwszej kategorii jest to suma niemal 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W przypadku, gdy wartość spuścizny w sumie nie przewyższy wspomnianych wcześniej kwot, krótko mówiąc nie trzeba przedstawiać jakichkolwiek załączników do urzędu skarbowego.

Jednak, jeżeli zyskamy spadek, którego wartość będzie sporo wyższa niżeli stawka zwolniona od podatku, w takiej sytuacji musimy oddać zeznanie podatkowe. Należy zrobić to w urzędzie położonym w rejonie zamieszkania spadkobiercy w przeciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. W następnej kolejności dostaniemy opinię urzędu o wartości podatku, który trzeba opłacić w przeciągu 14 dni. Podatek waha się w obrębie od paru do kilkunastu procent oraz zależy od zaliczenia do konkretnej klasy podatkowej.

Jeśli nie chcemy odziedziczyć spadku…

Razem z prawem każdy spadkobierca posiada możliwość odstąpienia od nabycia majątku, m. in. w przypadku, kiedy po zmarłym mężu zostają jakiekolwiek długi. Podług kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic niekiedy może zaaprobować ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w której wyrzeka się przejęcia majątku. Wskazaną ugodę należy zaakceptować przed otwarciem spadku oraz jest ona przygotowywana w wypadku śmierci spadkodawcy. Deklarację musimy koniecznie nawiązać u rejenta, bowiem w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba mieć na uwadze, że jednym z głównych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest kompletne usunięcie z dziedzictwa dzieci, wnuków oraz kolejnych krewnych. Absolutnie nie można ponadto w tej sytuacji dostać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku możemy wnioskować o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator wpisuje nas w testamencie – w tym przypadku wcale nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, ale o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Powinniśmy iść znowu do rejenta i zatwierdzić umowę o wznowienie prawa do dziedziczenia.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma pozwolenie do zarejestrowania testamentu oraz odrzucenia z niego pewnych bliskich, np. tych, którzy od początku nie byli nami zainteresowani. Oprócz tego jedyną osobą włączoną do testamentu może być ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom oraz rodzicom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie odstąpili od spadku
  • Nie poddali w wątpliwość majątku
  • Nie byli uznani za nieetycznych
  • Mając na uwadze współmałżonka – jeśli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy hipotetycznego spadkobiercy

Jeżeli zajął Cię powyższy tekst, kliknij w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net – a wyszukasz o wiele więcej wiadomości, m.in. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.