Spisywanie umowy najmu okazjonalnego

wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
14 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy
15 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Jesteś najemcą? Sprawdź zasady najmu okazjonalnego

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu niekiedy może łączyć się z różnymi, a czasami nawet bardzo przykrymi komplikacjami. W Internecie aż roi się od nowinek na temat fałszywych mieszkańców oraz fałszywych wynajmujących. Pocięte meble i akcesoria meblowe, powyrywane podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak realnej możliwości wyeliminowania lokatorów wskutek ciąży lokatorki – to oczywiście niektóre przypadki. Przez cały ten czas użytkownicy czuli się właściwie bezkarni, bowiem w przewadze przypadków parafowali umowy bez daty oznaczającej wygaśnięcie umowy. Jeżeli wynajmujący z jakiegokolwiek względu planował pozbyć się lokatorów, na początku musiał przekazać im wypowiedzenie z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast w dalszej kolejności mógł wnioskować o eksmisję. Wymieniona sprawa mogła ciągnąć się jednakże przez wiele lat, przykładowo na skutek okresu jesienno-zimowego, w trakcie jakiego nie wolno wyrzucać ludzi lub z powodu wyczekiwania na mieszkanie socjalne przyznawane przez miasto. Z drugiej strony to posiadacze mieszkań własnościowych często nie parafowali umów, obarczali sporymi należnościami za remonty właśnie lokatorów albo wcale nie oddawali kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna oraz wynajmujący ma z niej czerpać wyłącznie w przypadku sporych zniszczeń w mieszkaniu nie połączonych z należytym eksploatowaniem czy wtedy, kiedy domownik nie wyrówna całościowych opłat połączonych z eksploatowaniem lokalu, m in. nie zapłaci za prąd.

Skala przedmiotu sprawy pociągnęła za sobą ustanowienie tzw. wynajmu okazjonalnego, jaki ma dawać korzystniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak również dla domownika. Jest ona aktualna wyłącznie w przypadku poświadczenia jej u notariusza. Inaczej jest po prostu nieważna i ogólnie rzecz ujmując nie będzie można do niej sięgać. Wynajem okazjonalny to metoda wynajmowania mieszkań skierowana do osób indywidualnych, które od początku były w szarej strefie, więc wynajmowały domy bez „zbędnych” umów i równolegle nie prowadzą w takim zakresie działalności gospodarczej. Obowiązkowo muszą to być także osoby, jakie dzierżawią lokale na termin nie dłuższy niż 10 lat.

Gdzie zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Głównie dokumenty użytkownika, w jakim wskazuje inne lokum, do którego musi obowiązkowo przetransportować swoje rzeczy w przypadku rozwiązania umowy lub eksmisji. Wcale nie chodzi tutaj o „dziwactwa” właściciela mieszkania, zatem sytuację, kiedy bez ostrzeżenia wchodzi on do lokalu i stwierdza, że na następny dzień wszyscy domownicy powinni się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – wcale nie jest to zgodne z prawem, a po drugie – jego także wiążą pewne przepisy. Wynajmujący musi mieć ważny argument, ażeby potwierdzić, iż wymogi umowy zostały zachwiane.

Nieodzowna jest także aprobata właściciela lokalu, do jakiego najemca ma przetransportować swoje rzeczy w trakcie konfliktowej sytuacji (często w trakcie eksmisji). Większość użytkowników posiada dom rodzinny lub lokum, które samodzielnie komuś odnajmują. Mogą w umowie wprowadzić także adres zameldowania. Wszelakie umowy, które w ogóle nie mają tychże oświadczeń, nie będą potwierdzane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem podstawowych zaleceń.

Jakie są należności powiązane z poświadczeniem umowy wynajmu w biurze notarialnym? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeważnie 1/10 podstawowego wynagrodzenia za pracę zarobkową. Absolutnie nie jest to zatem opłata rujnująca, zaś kancelarie notarialne często oferują swoje usługi w przystępnych cenach. Opłata zawsze dotyczy właściciela mieszkania, czyli osoby jaka jest gospodarzem lokalu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obarczyć nas rzeczoną zapłatą (oraz przykładowo kaucją w wielkości 15-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), to dużo lepiej wycofać się z wynajmu. W interesie właściciela jest ubezpieczenie się przed komplikacjami z lokatorem, natomiast w przypadku kiedy jakakolwiek osoba na wstępie posiada przytoczone życzenia, wtedy lepiej zrezygnować niż niebawem nie odebrać „zwrotnej kaucji”. A co istotne – jednomyślnie z przepisami kaucja nie powinna być wyższa niżeli 6-krotność czynszu najmu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do właściciela mieszkania, tymczasem planujemy wybrane lokum wynająć, bezwzględnie musimy zorganizować (oraz wydrukować) wszystkie zdjęcia oddające stan mieszkania przed wprowadzeniem się. Wszelakie spory na tym punkcie będziemy mieli możliwość bezboleśnie rozwiązać porównując stan mieszkania z fotografii z teraźniejszym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Mieszkaniec ma prawo w takiej umowie domagać się stałych comiesięcznych odpłatności” (bez perspektywy ich podwyższenia, jeśli lokator nie zgodzi się na to) – takie wskazanie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego otrzymuje od domownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest w pełni dostarczany do spółdzielni) oraz egzekwuje od niego fakultatywnie odpłatność za, np. podłączenie do Internetu, jeśli umowa była poświadczona przez właściciela lokalu mieszkalnego).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi wspomnianą sytuację zgłosić do urzędu skarbowego oraz zapłacić podatek za dochód, który wypływa z wynajmowanego lokalu. Obecnie opłata owa sięga 8,5%, więc nie jest niesamowicie wysoka. Właściciel domu ma dwa tygodnie od przystąpienia do wynajmu na przekazanie do urzędu odpowiedniego oświadczenia. Jeśli wciągnął Cię ten artykuł, to wejdź w ten link – Notariusze Toruń

Komentarze są wyłączone.