Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Depilacja depilacja za pomocą wosku depilacja w toruniu depilacja rabaty
Wybrać depilację laserową czy depilację woskiem
27 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
31 marca, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Do niedawna na dominującym miejscu były atrakcje online, które nie miały na dobrą sprawę nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – bardzo szybko wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że zależności międzyludzkie w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o silnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej nieczułości na innych.Oryginalnym pomysłem okazała się jedyna w swoim rodzaju rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, ale później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była zupełnie na tekście pokazującym się na ekranie komputera, który dotyczył opisu pokoju a także zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra przyciągała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli gier toczonych przed monitorem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na oczywiste scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Priorytetowy punktem wszystkich poczynań jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, że to wszystko jest przeciętne. Gracze tymczasem posiadają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i godzinę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odszukać w nim można naprawdę dużo ciekawych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to całkowicie odmienna forma rozrywki. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych detalach, żeby dostarczyć wspaniałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych twórców zagadek oraz rozstrzygają je w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Ważnym wymogiem jest niewykorzystywanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz próbują znaleźć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie tajemnica sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz zbiegną z pokoju? Kolejnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszystkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do popularnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez podłego czarnoksiężnika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, a uczestnicy są jedyną nadzieją na przeżycie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co kieruje się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zarezerwować na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich i zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również opracować indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.