Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać ?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o porządne przyszykowanie. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują temperaturę kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy turystyczne są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Zwykle szczególnie interesującym nas parametrem jest czas zachowywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, jakie mówią, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu funkcjonalność, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej nabyć termosu wykonanego z dobrej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i korzystnie oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, aby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność danego termosu. Zwykle termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki warto zdecydować się na większy termos.

Kluczowym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest czas utrzymywania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak termos turystyczny mógł być użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle korki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne i kupowane należą do 3 producentów, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te słabiej spisują się podczas długich wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Termosy firma Thermos

Drugą tak samo popularną i mocno polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z jakościowych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne parametry zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.