Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Najlepsza lampa wybielająca zęby
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale też ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Z reguły przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy popatrzeć na parę kluczowych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu funkcjonalność, budowa i materiały, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos stworzonego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie wpływają na dobre działanie turystycznego termosu.

Dobrze też zastanowić nad tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy przekonanie, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność danego termosu. Z reguły turystyczne termosy można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki powinno się zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak turystyczny termos był dobry, musi posiadać dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku możemy kupić wiele turystycznych termosów, chociaż bardzo znane i polecane pochodzą od trzech producentów, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one gorzej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielu pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe i przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Inną równie popularną i mocno polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.