Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
PIĘKNE STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Który kurs wybrać
5 maja, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które mocno obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są znacznie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność zapisana w genach- wiotkość tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają problem z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób leczyć

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie jest też wskazane też noszenia obuwia wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia stóp. Dodatkowo warto zadbać o prawidłową dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który pomoże ci wybrać odpowiedni sposób, który zniweluje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna proponuje różnorodne metody zapobiegania i zatrzymywania zwyrodnień. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort spowodowany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić palce i stopę w prawidłowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają stopę w prawidłowej pozycji, minimalizują nacisk i zatrzymują rozwój deformacji. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest stosowana zarówno żeby przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów operacji przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.