Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy wygodny materac do spania
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest ważne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. widoczne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd zewnętrzny czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Jaki jest najlepszy sposób uzupełniania ubytków?

  1. O protezach tradycyjnych: wady i zalety

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i jakości wykonania. Do głównych zalet protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

W tym wypadku zakres cenowy jest dosyć szeroki. Wydatek zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Jak zbudowany jest implant zębowy? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i idealnie imitują utracone zęby.

Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Protetyka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.